#uniós csatlakozás








Izland mégsem akar EU-tag lenni
 

Izland mégsem akar EU-tag lenni

Izland bejelentette csütörtökön, hogy visszavonta az európai uniós csatlakozásra vonatkozó kérelmét. A szigetországban két éve euroszkeptikus, jobbközép kormány került hatalomra, amely azt ígérte, hogy leállítja a 2009-ben elindított csatlakozási folyamatot.

MTI MTI

A falu, ahol mindenkinek van állása
 

A falu, ahol mindenkinek van állása

Egy nyugati határszéli, ezerötszáz lelkes magyar faluban nem ismerik a munkanélküliséget, már az óvodában németül tanulnak a gyerekek, ingatlant pedig szinte már nem is lehet venni. A magyarok ingázásból élnek, a keresetüket idehaza fektetik be, a falu turizmusból származó bevételei évről évre nőnek, de élnek itt osztrákok is, akik több mint egy évtizede élvezik Hegykő vendégszeretetét. Az uniós csatlakozásunk 10. évfordulóján ezúttal egy nyugat-magyarországi település sikertörténetét mutatjuk be – a vasfüggöny leomlásától az uniós munkaerőpiac szabaddá válásán át napjainkig.

Kocsis Andrea - Trubek Zsuzsa Kocsis Andrea - Trubek Zsuzsa

A németek azt hitték, lerohanjuk őket
 

A németek azt hitték, lerohanjuk őket

Tíz éve csak minden ötödik német támogatta a keleti bővítést: nagyrészük attól tartott, hogy vállalkozásaik tönkremennek, mert nem tudnak olyan olcsón termelni, mint a közép-kelet-európai országok. Ugyanilyen arányban tartottak a tömeges bevándorlástól is, háromnegyedük pedig azt gondolta, a bővítéssel Németországot masszív munkanélküliség fenyegeti majd, és emelkedik a bűncselekmények száma. Az aggodalmak közül viszont jóformán egyik jogossága sem igazolódott. A 2004-ben csatlakozó tagállamokra nézve azonban ez nem minden esetben örvendetes.

Orosz Márta Orosz Márta